“Spor muhabirleri ve spikerleri üniversitede yetiştirilsin”

İSTANBUL (İGFA) – Söyleşiye İstanbul Topkapı Üniversitesi Mütevelli Heyet Lideri ve Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Lideri Nihat Kırmızı’nın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci iştirak sağladı.

İstanbul Topkapı Üniversitesi’nin ‘’Fark Yaratan Sohbetler ‘’ aktifliği kapsamında gerçekleşen futbol ve spor medyasının meselelerinin ve tahlillerinin konuşulduğu söyleşide “spor muhabiri ve spikeri olmanın değerli yetkinlikler ve eğitimler gerektirdiği, bu doğrultuda bu mesleği hedefleyenlerin eğitimlerini bu tarafta planlamaları gerektiği üzerine değinildi. İstanbul Topkapı Üniversitesi’nde bu ders içeriklerinin oluşturularak bölüme nitelikli, alanında uzman mezunlar yetiştirilmesi” gündeme getirildi. Mütevelli Heyet Başkanı Nihat Kırmızı ve Rektör Prof. Dr. Emre Alkin’in de bu teklife gösterdiği olumlu yaklaşımla spor medyası-üniversite iş birliğinin temelleri atıldı.

“SPOR MUHABİRLİĞİ VE SPİKERLİĞİ BRANŞLARINDA DERSLER VERİLMESİNİ ÖNERİYORUM”

Türkiye Spor Yazarları Derneği Başkanı Oğuz Tongsir futbolda yaşanan meselelere mercek tuttu. Tongsir, “Futbolu, futbol bilen beşerler yönetmeli. En büyük meselemiz birtakım misyonlarda bilgisi az olan insanların bulunmasıdır.’’ dedi. Spor basınında gerekli eğitim süreçlerinden geçmeden izleyici, dinleyici ve okuyucu karşısına çıkan spor muhabiri ve spor spikerlerinin olduğunu vurgulayan Oğuz Tongsir, “Bu branşlarda dersler verelim. Her talep eden bu mesleği yapamasın. Akademik birikimi dal tecrübesi ile harmanlandıktan sonra misyon alabilsinler. Liyakat, spor basınını kurtaracak kıymetli bir öge olacaktır. Bu dersleri gelin daima birlikte İstanbul Topkapı Üniversitesinde yapalım. Gençleri ve geleceğin spor basınını burada birlikte yetiştirelim.” teklifinde bulundu.

“TÜRK HALKI TAVIR ALIRSA, YÖNETİCİLER DE SPOR MEDYASI DA DEĞİŞECEKTİR”

Ülkemizde futbol alanında yaşanan aksilikleri pahalandıran Şansal Büyüka, “Ne yazık ki Türkiye’de çok önemli bir kulüpçülük var. Emek ve hak daha düzgün korunmalı. Futbola kıymet katan yorumlar yapılmalı. Haberciliğin objektiflik unsuru elden bırakılmamalı. Kulüp yöneticileri de yaptıkları açıklamalar ile taraftara örnek olmalı, toplumsal medyadaki taraftar etkileşimine agresiflik yerine sporseverlik ve birlik anlayışı katmalı. Ülkemizde alışkanlığa dönüşen kötülükle beslenme hali son bulmalı.’’ dedi.

‘’Bu sebeple Türk toplumu şayet bu tutuma ve tavra bir reaksiyon gösterebilirse, yöneticiler ve medya mensupları da daha âlâ irtibatlar kuracaktır. Bilhassa medya mensupları da bu süreçte kıymetli bir rol üstlenmektedirler.’’ halinde kelamlarına devam etti.

Futbolun ekonomik olarak kaybına da değinen Şansal Büyüka, “Markalar spor programlarına sponsor olmaktan kaçınıyor. Spor medyasının üslup ve yorumları marka irtibatları açısından tasa yaratıyor. Bu doğrultuda markaların futbola yatırım yapması için spor spikerleri ve muhabirlerine de kıymetli bir misyon düşüyor. Bu sebeple üniversitede bu işin eğitiminin verilerek bu vizyonun spor medyasında gelişmesi sağlanmalıdır.’’ dedi.

“GENÇLERE FIRSAT VERİLİRSE, FUTBOL DÜNYASINDAKİ PROBLEMLER EN AZA İNECEKTİR”

İstanbul Topkapı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Nihat Kırmızı, Büyüka ve Tongsir’in bahsettiği sıkıntıların yegane tahlili olarak eğitimli, sporu bir bilim olarak ele alan yeni jenerasyonlar olduğunu tabir etti. Kırmızı, “Mevcut problemleri tahlile kavuşturacak olan yetiştirmiş olduğumuz nitelikli mezunlardır. Hem spor hem de medya alanında değerli bir eğitim-öğretim sürecinden geçen öğrencilerimiz, irtibat, grup çalışması, kriz idaresi üzere 21. yüzyıl marifetlerini geliştirmiş bireylerden oluşuyor. Dolayısı ile onlara verdiğiniz takviyeden dolayı teşekkür ediyor, sizler üzere yeterli niyetli bir formda sıkıntıların çözülmesini isteyen futbol dünyası ve spor basını mensuplarının gençlerimize fırsat tanınması yolunda katkı sağlamasını istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“YENİLİKÇİ UYGULAMALAR İLE A ULUSAL FUTBOL GRUBUMUZUN MAÇLARINA GİTMEYE TEŞVİK ETTİK”

Türkiye Futbol Federasyonu’nda daha evvel Genel Sekreterlik vazifesini yürüten İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin, A Ulusal Futbol Kadromuzun maçlarındaki tribün doluluğunun nasıl sağlandığına yönelik kıymetli ayrıntılar paylaştı. Prof. Dr. Emre Alkin, “Göreve geldiğimizde neredeyse A Ulusal Futbol Grubumuzun maçlarına bir adet bilet satmak bile çok sıkıntı bir durumdu. Satışları online mecralardan yaparak kıymetli bir yeniliğe yelken açtık. Gözle görülür bir tribün doluluğu oluştu. Lakin bizler bayanlar ve çocuklar da maça gelsin istiyorduk. Bu nedenle tribün dolulukları üst seviye olan Arsenal üzere kulüplerle görüşerek fikir alışverişinde bulunduk. Arsenal yöneticileri, “Bir maça bayan ve çocukların gelmesini istiyorsanız ortamın hijyeni ve konforunun sağlanması gerekiyor.” dedi. Bizler de fiziki yapıları buna nazaran kurguladık. Hem A Ulusal Futbol Grubumuz hem de TFF için değerli bir dönüşüm gerçekleşmişti.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir