Orhan Kemal’in ‘ışığı’ Işık Öğütçü: Demokratik Türkiye, özgür sanatla kurulur

Murat Yıldız

Yıl 1966. Türk hikaye ve roman müellifi Orhan Kemal, Sultanahmet Cezaevi’nden eşi Nuriye hanıma bir mektup muharrir. Mektubun sonuna gerçek “eşe dosta selam” yolladıktan sonra “Işık’cığım üzülmesin. Çıkınca bisikletini alacağım” der. Daha evvel de “Üç Tekerlekli Bisiklet” sinemasına mevzu olan hikayesini adeta yaşayan Orhan Kemal, kısa süren Sultanahmet Cezaevi mahpusluk günlerinden sonra oğlu Işık Öğütçü’ye istediği bisikleti alır. Lakin, ailenin en küçük çocuğu Işık daha 13 yaşındayken babasını kaybeder. Yıl 1970’tir.

İTÜ’de Kimya Mühendisliği okuyan Öğütçü, yıl 2000’e geldiğinde mühendisliğe ve işe güce paydos diyerek babasının ismini taşıyan Orhan Kemal Müzesi’ni kurar. O gün bugündür Orhan Kemal’e ve dedesi Abdülkadir Kemalî’ye dair 13 kitap yayımlayan Öğütçü, “Unutma” ismiyle bir de şiir kitabı müellif.
Öğütçü, siyasetten de uzak değildir. İstanbul’da CHP vilayet idaresinde kültür sanat alanında çalışmalar yapar. Beyoğlu İlçe Örgütü’nde etkin olarak faaliyetlerini sürdürür.

Işık Öğütçü

Türk edebiyatına çok sayıda eser bırakan Orhan Kemal’in (asıl ismi Mehmet Raşit Öğütçü) oğlu Işık Öğütçü, 14 Mayıs’ta yapılacak 28’inci dönem milletvekili genel seçimlerinde CHP İstanbul 2’inci Bölge 12’nci sıradan milletvekili adayı olarak TBMM’ye gitmek için gayret ediyor.

Gazete Duvar’a konuşan Öğütçü, vekil adaylığı sürecini ve yapmak istediklerini anlattı. TBMM’ye milletvekili olarak gittiği takdirde bilhassa Türkiye’de sanatın özgür gelişimi ismine üzerine düşeni yapacağını belirten Öğütçü, “Öncelikle 21 yıldır mevcut iktidarın, büyük bedellerle ayakta tutulan toplumsal uğraş birikiminin bir kesimi olan sanata düşman bir hal geliştirdiğini belirtmek gerek. İnsanlık ismine yapılan anıtlara ‘ucube’ diyen, tiyatro oyunlarını yasaklayan, kitapları sansürleyen, Devlet Tiyatroları başta olmak üzere tüm sanat kurumlarından bu ülkenin yüz akı sanatkarları silen bir iktidarla karşı karşıyayız. Sansür ve oto-sansür her alanda kendini hissettiriyor. Bu nedenle öncelikle iktidarda değişimi koşul kılan bir ortamdayız” dedi.

İKİNCİ ADRES CEZAEVLERİ

Türkiye’nin demokratikleşme konusunda bütün kazanımlardan uzaklaşan bir noktada olduğunun altını çizen Öğütçü, “Bunu anlamak için sanata ve özgür düşünen sanatkarların ikinci adresi olan cezaevlerine bakmak kafidir. Şunu güzel bilmeliyiz ki, demokratik bir toplum öncelikle sanatkarın sanatını özgürce icra ettiği bir ortamda kurulur. Demokratik bir Türkiye’ye varacaksak bu ülke özgür sanatla kurulacak” diye konuştu.

İNSANLIK GERİYE YANLIŞSIZ GİTMEZ

Öğütçü, babası Orhan Kemal’in yazdıklarının insanlığın özgürlük gayretine dair sürekliliği ve yol göstericiliği olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: “Evet, çok karanlık ve sıkıntı bir 20 küsur yıldan geçtik. Babam ve Nazım Hikmet Bursa Cezaevi’ndeyken dünya savaşı insanlığı kasıp kavurmakta ve Alman faşizmi dünyayı tehdit etmektedir. Bu şartlarda Almanların ilerleyişi karşısında Nazım Hikmet babama ‘Almanlar yenilecek ve yenilmeli. Zira insanlık geriye gerçek gitmez’ diyor. Periyot, Nazım’ın öngörüsünü gerçek çıkarıyor. Bu bakış açısı insanlığın her devri için geçerlidir. Sabırla, inatla insanlığın özgürlük uğraşına katkıda bulunmak gerek. Nazım Hikmet’in Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney ve daha kaçları bize bu yolu gösteriyor.”

VAN ÜNİVERSİTESİ’NDE…

Özellikle Orhan Kemal Müzesi’ni kurduğu günden bu yana Türkiye’nin her tarafında Orhan Kemal’e dair etkinliklerde yer aldığını belirten Öğütçü, “Ülkemizin her tarafı umuda ve özgürlüğe hakikaten hasret. Kimilerinin söylediğinin tam aksine bu toplumun aydınlık damarının güçlü olduğuna inanırım. Orhan Kemal ‘2000 yılına şiirler’ isimli yapıtında Van’da kurulacak üniversiteden kelam eder. Hakikaten de 2000’li yıllarda biz Van Üniversitesi’ne onu anlatmaya gittiğimizde Van Gölü’nde bizi gezdiren gemi çalışanının Orhan Kemal’den büyük bir sevgiyle kelam ettiğini gördük. Bu benim büyük umutlarımdan biridir” dedi.

YASAKLARLA UĞRAŞ EDECEĞİZ

TBMM’de milletvekili olarak vazife alması durumunda bilhassa cezaevinde olan gazetecilerin ve baskı altındaki sanatkarların haklarını korumak için çaba edeceğini anlatan Öğütçü şu sözleri kullandı: “Tabii biz öncelikle 14 Mayıs’ta bu karanlık devrin sona ermesi için şu anda alandayız. Güçlü bir toplumsal dayanak görüyoruz. Lakin şunu da görmemiz lazım. Tahribat çok büyük. İktidar değiştiğinde dahi dünyaya yabancı yetiştirilen bir kuşağı ve kutuplaştırılan toplumu görmezden gelemeyiz. Bu kadar berbatlığı ortamıza ekenler yarın ortamızdan çekip gitmeyecek. Bu nedenle onların yarattığı tahribatı ortadan kaldırmak, ördükleri yasakçı zihniyeti ortadan kaldırmak için var gücümüzle gayret edeceğiz.”

İSTANBUL HALKINA GÜVENİYORUZ

Adaylığı ilan edildiği günden bu yana Türkiye’nin her tarafından takviye bildirisi aldığını tabir eden Öğütçü şöyle konuştu: “Fuarlar, şenlikler, paneller vesilesiyle ve yaptığımız edebiyat araştırmalarıyla bizi tanıyan sayısız okur ve yurttaş bizlere dayanak iletilerini gönderdi. Münasebetiyle aslında Türkiye’nin her tarafında seçmenim var. Bu istikametiyle partimize önemli bir katkı sunacağımızı da düşünüyorum. Fakat en değerlisi İstanbul halkına güveniyoruz. Her semtten esnafımıza, öğrencimize, gazetecimize, çalışanlarımıza güveniyoruz. İstanbul, 2019’da yükselttiği bu itirazın baharını tüm ülkeye yayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir