Yeni yıla günler kala uzmanlardan endişe yaratan rapor: 2023 felaket yılı olabilir

İsviçre’nin merkezi Stockholm’de bulunan Küresel Challenges Foundation isimli fikir kuruluşu 2023’te insanlığın karşılaşabileceği tehdit, siyasal kriz, savaş ve global problemleri mercek altına aldığı yeni raporunu kamuoyu ile paylaştı.

2023 yılında insanlığın ve Dünya üzerindeki ömrün birçok tehditle müsabaka riskinin yüksek olduğu belirtilirken uzmanlar bunları da münasebetleriyle sıraladılar. Kamuoyunda mümkün felaket senaryolarına karşı farkındalık ve hazırlık sağlamaya yönelik çalışmalarıyla tanınan kümenin 2023 için felaket senaryoları ise şu halde sıralandı.

2022 yılı içerisinde Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle dünyanın global nükleer savaş riski altına girdiğini ve bunu kimsenin öngöremediği belirtilirken, Pakistan’da meydana gelen sel felaketi ve Çin ve Avrupa’daki çok sıcak hava dalgalarının da 2023’te meydana gelmesi beklenen felaketin ayak sesleri olduğu aktarıldı.

Uzmanlar ABD’nin Japonya’ya 1945’te atom bombası atmasından sonra nükleer savaş riskinin en üst düzeyde olduğunu tez etti.

NÜKLEER SAVAŞ RİSKİ 1945’TEN BERİ BİRİNCİ SEFER YÜKSELDİ

Global Challenges Foundation’ın raporunda dünya üzerindeki nükleer savaş ve nükleer silah kullanılması riskinin 1945’te ABD’nin Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombası ile saldırmasından sonra en yüksek düzeyde olduğu belirtildi. ABD’nin atom bombasıyla saldırmasının dünya tarihinde eşi benzerinin görülmediği belirtilirken raporu yazan Chicago Üniversitesi’nden Kennette Benedict, muhtemel senaryoları sıraladı.

Rapora katkı sağlayan Benedict, “Nükleer silahların kullanması çok sayıda insanın ölmesi, Güneş ışınlarını engelleyecek toz bulutunun oluşması, besinin yetişmesinin yavaşlaması ve nükleer savaştan sağ kalanların açlıktan ölmeden evvel kaos ve şiddet içinde yaşamasını tetikleyebilir” dedi.

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşla birlikte nükleer silah kullanılması riskinin Küba Krizi’nden beri en yüksek düzeyde olduğu belirtilirken Benedict, Kuyze Kore’nin nükleer silah denemelerine tartı vereceğini ve Hindistan-Pakistan ortasındaki tansiyonun de yüksek olduğuna dikkat çekti.

KÜRESEL ISINMA İLE ETRAF FELAKETLERİ ARTACAK

Raporda, global ısınma ve iklim krizi ile birlikte etraf felaketlerinin de artabileceği öngörülüyor.

Hazırlanan raporda “Küresel iklim değişikliği besin üzerinde önemli tesirler oluşturabilir. Besin üretimi yavaşlar, açlık artar ve bunun sonucunda da siyasi belirsizlik ve uyuşmazlık meydana gelir” denildi. Ancak uzmanlar global iklim krizinin tek bir yılda dramatik bir biçimde değişmeyeceğini sav ederken bunun uzun vadeli bir süreç olacağına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir