Türk makine sektörü globalde büyümeye devam ediyor

ANKARA (İGFA) – 1990 yılından beri tüm makine dalında yerli makine üreticilerinin çıkarlarını gözetmek ve yerli makine üretimini desteklemek hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Makina İmalatçıları Birliği (MİB), makine kesiminin gelişimine yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Avrupa Kadro Tezgâhları İmalatçıları Birliği’nin (CECIMO) Genel Müdürü Filip Geerts, Türkiye’ye gelerek Makina İmalatçıları Birliği’ni (MİB) ziyaret etti.

MİB Yönetim Kurulu Üyesi Fatih İğrek ve MİB Genel Sekreteri Zülfikar Kılıç’ın yer aldığı görüşmelerde, Türk makine bölümünün global piyasalarda yaşadığı problemler, tahlil teklifleri ve globaldeki yükseliş ivmesine vurgu yapıldı.

ÜYE FİRMALARIN VİZE ALMA KONUSUNDA YAŞADIĞI PROBLEMLER AKTARILDI

Toplantıda, MİB’in çalışmaları hakkında Geerts’e bilgiler verilirken, Çin Halk Cumhuriyeti’nin haksız rekabeti konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Ayrıca MİB üye firmalarının vize alma konusunda yaşadığı zahmetler iletilirken, AB Kurulu nezdinde bu hususun gündeme getirilmesi talep edildi.

Son derece verimli geçen görüşmelerde, AB ile olan ekonomik ve ticari alakalar makine dalı bağlamında ele alınırken, iş birliği ve CECİMO raporları ile istatistiklerinin MİB üyelerine özel kullanıma sunulması konusunda mutabık kalındı.

BURSA’YA ÖZEL KESİM HEYETİ ZİYARETİ TALEBİ

Yapılan görüşmelerde, CECIMO tarafından Bursa’ya özel bölüm heyeti ziyareti düzenlenmesi konusu da gündeme getirilirken, bu talebin CECIMO yönetim kurulu toplantısına sunulması kararı alındı.

Bununla birlikte, Avrupa Yeşil Mutabakatı ve dijital tek pazar gündemi üzere bölümün geleceği açısından kilit hususlar da gündeme getirildi.

TÜRK MAKİNE BÖLÜMÜ YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR

CECIMO Genel Müdürü Filip Geerts, Türk makine bölümünün globalde dala sağladığı katkılardan övgüyle kelam ederken, Türkiye’nin CECIMO bünyesindeki en büyük 6. makine üreticisi pozisyonunda olduğunu ve her geçen gün büyümeye devam ettiğini söyledi.

Geerts, nazik mesken sahipliğinden ötürü MİB’e teşekkürlerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir