Türk İslam Medeniyetinin gizli eserleri Meclis gündeminde

Şehmus EDİS / ANKARA (İGFA) – Milletvekili Doğan Bekin, Mardin’de bulunan Sahabi, Kerbela şehidi Muhammed el Faris bin Caferi Tayyar’ın, üzerine duvar örülen türbesi, Alpaslan’ın 5. Nesil torunu Nasıruddin Ahmed Artuk Aslan’ın 1925’te kapısına duvar örülerek gizlenen türbesi ve Mardin Tarihî Medreseler için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.


Milletvekili Doğan Bekin soru önergesinde Türk İslam medeniyetlerinin izlerini taşıyan yapıtların gün yüzüne çıkarılması ve tescil edilmesini istedi.
Milletvekili Doğan Bekin, soru önergesinde şu tabirlere yer verdi; Mardin Vilayetimizde 22 Şubat 2019 tarihinde Osmanlı Devlet sarayı yanındaki duvar yağışlar nedeniyle yıkılmıştı. Bu yıkılma sonrasında Osmanlı devletinin birinci valisi Yakup Bey’in inşa ettiği Yakubiye Medresesi’nin çeşme eyvanı ve çabucak yanında Hüsamiye külliyesi bünyesinde yer alan, daha evvel o alanda kubbeli bir cami de olan Sahabi Muhammed El Farisi Bin Cafer Tayyar’ın türbesinin bir kısmı ortaya çıktığını tabir etti .Duvarın yıkılmasından gizli kalan yapıların ortaya çıkmasının üzerinden 6 yıl geçtiği halde rastgele bir onarım çalışma yapılmadığına dikkat çeken Bekin,” Tersine birçok sefer duvar örülmek istenmiştir. Bölge halkının karşı çıkması sonucunda duvar örülmemiştir. Araştırmacı muharrir Nihat Ayanoğlu,2 yıl boyunca Ezher Üniversitesinde binlerce kitabı tarayarak, Sahabi Muhammed El Faris Bin Cafer Tayyar’ın hayatını ve kabrinin kesin yerini tespit etmiştir. Bir çok özelliğinin yanı sıra ,Kerbela şehidi olduğu kesin kanıtlarla tespit edilmiştir. Sahabi türbesine de sahip çıkılmamış ve gerekli çalışmalar başlatılmamıştır. Türbenin yer aldığı son devirlerde El Gazi Mescidi olarak bilinen cami yıkılmışsa da içerisinde yer alan parselin mahfuz Ulusal Emlak mülkiyetinde olduğu tespit edildiği uzmanlar tarafından edildiğine dikkat çekti.


Bekin bu bilgiler ışığında, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’dan “Duvarın yıkından ortadan geçen 6 yıl müddet zarfında neden hala tarihi yapıtların onarımı konusunda gerekli çalışmalar yapılmamıştı? Yakubiye medresesinin çeşme eyvanı ve yanındaki Hüsamiye Külliyesinin,daha öncesinde de kubbeli bir cami olan sahabi Muhammed el Faris Bin Cafer Tayyar’ın türbesinin restöre edilmesi için yapılacak bir çalışma var mıdır? Tarihi varlıklarımızı müdafaa altına alarak,Mardin vilayetimizde ortaya çıkan tarihi yapıtların günümüze kazandırılması için bir proje başlatmayı planlıyormusunuz? Sahabi Muhammed el Faris bin Cafer Tayyar’ın türbesinin gerek Mardin vilayetimize gerekse ülkemizin tarihi varlıklarını günümüze kazandırmak için tescil verilecek midir?” biçimindeki soruların cevaplanmasını istedi.


Mardin Medreseleri Koruma Derneği MADDER Başkanı İbrahim Yüksel ise,Milletvekili Doğan Bekin’in mecliste verdiği soru önergesinde Mardin tarihi açısından son derece değerli olduğunu belirterek,kendisine Yaptığı teşebbüslerden ötürü teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir