Stoltenberg: Kosova’ya ek asker gönderme NATO’nun siyasi çözümden vazgeçtiği anlamına gelmez

NATO’nun Kosova’ya ek 700 asker göndermesi ve bir taburu hazır bulundurmasının, İttifak’ın çatışmaların Avrupa’ya yayılacağı tarafında bir tasası olduğu manasına gelip gelmediği sorusu üzerine Stoltenberg, “Bu NATO’nun siyasi bir tahlilden vazgeçtiği manasına gelmez.” karşılığını verdi.

Jens Stoltenberg, Kosova’nın kuzeyindeki gerginliği azaltmak için asker gönderdiklerini belirterek, durumun berbatlaşması halinde bir taburun hazır olduğunu da yineledi.

‘Savaş bittiğinde tarihin tekerrür etmemesini sağlamalıyız’

Toplantının gündeminde Ukrayna’ya verilecek uzun devirli takviyenin ve bu ülkenin NATO üyeliğiyle ilgili gayelerinin bulunduğunu belirten Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Savaş bittiğinde tarihin tekerrür etmemesini sağlamalıyız. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bu saldırganlığının nitekim durmasını sağlamalıyız. Bu nedenle, savaşın sona ermesinden sonra Ukrayna’nın güvenliğini garanti edecek çerçevelere muhtaçlığımız var. Bugünkü toplantıda Ukrayna’ya uzun vadeli takviyesi tartışacağımızı umuyorum. Daha sonrasında Vilnius Doruğu’nda de Ukrayna’yı desteklemek için uzun vadeli bir plan ve çok yıllı bir taahhüt üzerinde muahedeye varacağımızı umuyorum.”

Stoltenberg, Ukrayna’nın üyeliğiyle ilgili soruyu ise, “Bir fikir birliği ve ileriye dönük bir yol bulacağımızdan eminim. Halihazırda gayri resmi tartışmalarımız uygun seviyede. Kimi temel bildiriler üzerinde hemfikiriz. Geçen yıl Ukrayna’nın bu ittifaka üye olacağı konusunda hepimiz hemfikirdik. Ukrayna NATO’ya hakikat ilerlediği için ortak somut adımlar atıyoruz. Sovyet standartlarından NATO standartlarına geçiyorlar ve biz de bunu yapmalarına yardımcı oluyoruz.” diye yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir