Elma logolu dava: Apple, İsviçre Meyve Birliği ile mahkemelik oldu

Şirketle özdeşleştiği için Apple, öteki firmaların logosunda “elma” kullanması halinde yasal yollara başvurmaktan çekinmiyor.

Son olarak 2011 yılında 100. yılına özel logosunu tekrar tasarlayan İsviçre Meyve Birliği’ne Apple tarafından logonun değişim talebi geldi.

KONUYU TEMYİZE TAŞIDI

Aynı görüşte olmayan İsviçre Meyve Birliği elma simgesinin üniversal olduğunu savundu. Lakin Apple’ın bu kararın akabinde mevzuyu temyize taşıdığı öğrenildi.

İsviçre Meyve Birliği direkötrü Jimmy Mariethoz, “Buradaki emelleri hakikaten bir elmanın fikri mülkiyet haklarına sahip olmak. Lakin bu üniversal bir şey. Herkesin kullanması için fiyatsız olmalı.” tabirlerini kullandı.

Apple tarafından şimdi resmi bir cevap gelmese de şirketin Apple’ın logosundaki elma için lisans satmak istediği öne sürülüyor.

2020 YILINDA LOGO DEĞİŞTİRMİŞTİ

Apple 2020 yılında tıpkı münasebetle Kanadalı Prepear firmasına dava açmıştı. Apple, firmanın logosunda bulundan armutun karışıklığa neden olacağını düşünerek olayı yasal boyuta taşımıştı. Prepear, Apple ile muhtemel bir logo karışıklığını önlemek için değişiklik yapmayı kabul etti ve logosunda değişikliğe giderek iki taraf uzlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir