CNN’den Celal Şengör’lü İstanbul depremi analizi! Akıl almaz büyüklükte bir deprem yaklaşıyor… Yağma, yangınlar, salgın…

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketi dünya basının da dikkatini İstanbul’a çevirdi. CNN International’da beklenen İstanbul sarsıntısı ve muhtemel sonuçlarına dair dikkat çeken bir tahlil yayınlandı.

Türkiye tarihinin en büyük felaketlerinden birinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketi sonrası dikkatler muhtemel İstanbul sarsıntısına çevrilmiş durumda… Muhtemel bir İstanbul sarsıntısı memleketler arası basın kuruluşlarının da gündeminde yer alıyor.

CNN International, İstanbul zelzelesiyle ilgili dikkat çeken bir tahlil yayınladı. Mega kentin zelzeleye hazır olup olmadığını masaya yatıran ABD merkezli CNN International “İstanbul’da akıl almaz büyüklükte bir sarsıntı yaklaşıyor” başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Celal Şengör: Görünüm pek parlak değil

Analizde Prof. Dr. Celal Şengör’ün görüşlerine de yer verildi. Şengör, “İstanbul için görünüm pek parlak değil. Hiç parlak değil. Önümüzdeki yirmi yıl içinde İstanbul’da büyük bir zelzele olmazsa hepimiz çok şaşırırız. İşte bu kadar yakın. Bu yalnızca bir ihtimal lakin ihtimal yüksek” diye konuştu.

‘Sanayi merkezi için yıkıcı sonuçlar…’

Beklenen sarsıntının 7.2 ila 7.8 ortasında bir büyüklüğe sahip olmasının beklendiğini aktaran CNN, uzmanların bu büyüklükte bir sarsıntının Türkiye’nin ticaret ve sanayi merkezi için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini kestirim ettiğini belirtti.

Olası can kaybının mercek altına alındığı haberde şu sözler yer aldı: “Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, İstanbul’da gece meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki sarsıntıda meyyit sayısının 14 bini aştığını iddia ediyor. Fakat birtakım uzmanlar, sayının çok daha büyük olacağına inanıyor.”

Şengör’ün 100 bin can kaybının yaşanabileceğini aktardığını yazan CNN, haberde Şengör’ün şu kelamlarına yer verdi:

“Depremin yalnızca direkt tesirini düşünemezsiniz, tıpkı vakitte sarsıntının akabinde ne geleceğini de düşünmelisiniz. Yağma, yangınlar, salgın hastalıklar olacak. Dehşetli olacak.”

4.5 milyon insan evsiz kalabilir

İBB’nin 7,5 büyüklüğünde bir sarsıntının kentte yaklaşık 90 bin binanın yıkılmasına yol açabileceğini ve 260 bin binanın da önemli hasar görme ihtimali olduğunu açıkladığını okurlarına aktaran CNN tahlilinde, “Şehir yetkililerine nazaran, bu, İstanbul nüfusunun dörtte birinden fazlasına denk gelen yaklaşık 4,5 milyon insanı evsiz bırakabilecek önemli bir tahmin” tabirlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir