BTS: Ankara-Sivas YHT hattının 70 kilometresinde sinyalizasyon yok

Birleşik Nakliyecilik Çalışanları Sendikası (BTS) Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren çizgisine ait ikazlarda bulundu. 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Ankara’da açılan hatta sinyalizasyon olmadığını, bu nedenle 13 Aralık 2018’de 9 kişinin öldüğü, 107 kişinin de yaralandığı bir facia yaşandığına işaret eden BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir, “Sinyalizasyon olsaydı o kaza olmayacaktı. Tekrar seçim arefesindeyiz. Yeniden seçim öncesi siyasi gösteri hedefiyle bilimsellikten uzak bir açılış yaptılar. Tıpkı yanılgı burada da var. Ankara-Kırıkkale ortasındaki 70 kilometrelik sınır bölümünde sinyalizasyon yok. Karayolu düşünün. Bir kavşakta ışık olmazsa kaotik ortamlar meydana gelir. Bu nedenle risk bulunuyor. Proje bütünlüklü olarak bitirilerek açılmalıydı. Böylelikle kaza riski olmazdı” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Sefa Uyar’ın haberine nazaran; Özdemir, YHT sınırında gereğince deneme seferi yapılmadığına da dikkat çekti. Rayların oturmama ihtimali olduğunu kaydetti. “Yağış alan aylardayız” diyen Özdemir, “Bir süre yolcusuz deneme seferi yapılmalıydı. Gereğince deneme seferi olmadı. Bu seferler kesinlikle daha fazla yapılmalıydı. Avrupa’da 60’ar kiloluk kum torbalarını koltuklara koyarak, yolun oturması için karşılıklı deneme seferleri yapılıyor. Bu bizde ihmal ediliyor” sözlerini kullandı.

2 SAAT MAKSADI DE TUTMADI

Erdoğan’ın fotoğrafıyla asılan afişlerde Ankara ile Sivas ortası 2 saat olarak gösteriliyor. Lakin fiili sefer yapan trenler 2 saat 55 dakikada gidiyor. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir