Başkan Dündar, yeni dönem projelerini tanıttı

BURSA (İGFA) – Osmangazi Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Osmangazi Belediye Lider Adayı Mustafa Dündar, 2024 yerel seçimleri için belirlediği yol haritasını düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı. Üç devir başarılı bir formda yaptığı belediye başkanlığı misyonunun akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar aday gösterilen Dündar, 2024-2029 yılları ortasında gerçekleştirmeyi planladığı projelerini, imgeler eşliğinde anlattı. Yeni devir için en kıymetli mevzu başlıklarının ‘kentsel dönüşüm’ ve ‘dirençli bir şehir’ olacağının altını çizen Lider Dündar, ulaşımdan, geri dönüşüme, etraftan kültürel ve toplumsal hayata, spordan tarihi mirasa sahip çıkmaya, turizmden istihdama ve mesken iktisadına kadar herkese hitap eden projelerini kamuoyunun beğenisine sundu.

Konuşmasına ‘Bursa, bizlere atalarımızın mirası olduğu kadar, çocuklarımızın da emanetidir’ sözleri ile başlayan Dündar, “Hizmet belediyeciliği, ilkesiyle AK Parti olarak bundan tam 20 yıl evvel ‘Yerel Kalkınma’ sloganıyla, seyahatimize başladık. Biz de 2009 yılından bu yana ‘Marka Şehirler’ vizyonumuz, “Büyük Medeniyet Yolunda” gayemiz ve “Gönül Belediyeciliği” temamızla, bu hizmet maratonunda koşmanın onurunu yaşıyoruz. Bu türlü kadim bir medeniyete sahip, ruhaniyetli kent Bursa’ya hizmet etme imkanı verdiği için Rabbime hamd ediyorum. Artık, bu hizmet maratonunda yeni bir etaba başlıyoruz. Türkiye’nin yeni yüzyılında ‘Gerçek Belediyecilik’ unsuruyla, mahallî idarelerdeki 15 yıllık deneyim ve birinci günkü aşkla Osmangazi’de yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyoruz” dedi.

11 FARKLI LOKASYONDA DÖNÜŞÜM

Tevazu, uğraş, samimiyet ve yatırımlarla dolu dolu geçen 15 yıl içinde yapmış oldukları hizmetleri ve projeleri slayt gösterisi eşliğinde Bursa kamuoyuna bir sefer daha hatırlatan Dündar, ‘Tüm bunları biz yaptık, tekrar yaparız’ diyerek 2024-2029 yılları ortasında gerçekleştirmeyi planladığı projelerini tek tek tanıttı. Biz halkımızın karşısına boş vaatlerle değil, yaptığımız kalıcı yapıtlarla çıkıyoruz diyen Dündar, “Dirençli Kentler yeni periyotta de en değerli mevzu başlığımız olacak. Bugüne kadar gerek Soğanlı Kentsel Dönüşümü gerekse oluşturduğumuz gelişim bölgelerinde 51 bini aşkın planlı konut inşa edildi. Ve 204 bin kişinin inançlı konutlara yerleşmesini sağlamış olduk. Yeni periyotta de “Yerinde Yeni ve İnançlı Yaşam” unsuruyla 11 başka lokasyon belirledik. Vatandaş talepleri öncelikli olarak bu bölgelerde dönüşümü süratle başlatıyoruz” dedi.

OSMANGAZİ’YE AFET UYUM VE EĞİTİM MERKEZİ

Bir taraftan kenti afetlere dirençli hale getirirken, öbür taraftan da mümkün afet sonrası için de hazırlıklar yaptıklarını belirten Dündar, “Yeni periyotta her türlü teknolojik altyapıya sahip bir Afet Uyum ve Eğitim Merkezi’ni ilçemize kazandırıyoruz. İlçemizin afetlere karşı tüm kapasitesinin yönetilmesini sağlayacak, Kent Afet İdare Bilgilendirme Haritası’nı hazırlıyoruz. Tekrar muhtemel afet sonrası halkımızın inançlı bir halde toplanacağı yeni alanlar oluşturuyoruz. Mevcutta 238 olan Toplanma Alanı sayısını yeni periyotta 500’e çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

DEV MEYDANDA İKİNCİ ETAP, ULAŞIMA NEFES

Osmangazi Meydanı’nda ikinci etaba başlayacaklarının yanı sıra ulaşımda da trafiğe nefes aldıracak çalışmalara imza atacaklarını kaydeden Dündar, “Dündar, Osmangazi Meydanı ile çöküntü bölgesini Bursa’mızın vitrini haline getirdik. Türkiye’nin en özel ve Bursa’nın en büyük meydanında ikinci etaba başlıyoruz. Yer altı otoparkı, belediye hizmet üniteleri, oditoryum, konferans salonları ve cami ile birlikte Osmangazi Meydanı, Bursa’nın yeni buluşma noktası olacak. Ulaşımda, yeni yollar açarak, mevcut yolları daha sağlıklı hale getirerek ve çıkmaz sokakları açarak, trafiğe nefes aldırmaya devam edeceğiz. Yeni devirde, Hamitler-Dereçavuş ortası imar yolu ve Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı-Bağlarbaşı Okul Cadde imar yolunu yaparak, her iki bölgeye de kıymetli alternatif güzergahları kazandırmış olacağız” dedi.

“HİSAR’I KENTİN YENİ TURİZM ROTASI HALİNE GETİRECEĞİZ”

Yeni periyotta Etraf ve Şehircilik standartlarını daha da yükseltmeyi hedeflediklerinin altını çizen Dündar, “Şehre yaptığımız her dokunuşun bugünden geleceğe bir iz bırakmak olduğuna inanıyoruz. Bursa bir tarih kentidir. Bu tarihi kimliğimizi korumak ve geleceğe en âlâ biçimde aktarmak için yeni periyotta de çabayla çalışacağız. Ulu tarihimize bir anıt eser olarak kazandırdığımız Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi, Hanlar Bölgesi ve Hisar’da yaptığımız çalışmalar ile 567 onarımla Osmangazi Belediyesi olarak artık bu alanda gerçek bir markayız. Tabi her karışı derin bir tarihle yoğrulmuş ilçemizde bu alandaki çalışmalarımızı yeni periyotta de sürat kesmeden sürdüreceğiz. Bu alanda en değerli odak noktalarımızdan biri Hisar Bölgesi. Burada binlerce yıllık tarihin izini sürüyoruz. Roma, Bizans ve Osmanlı periyotlarına ilişkin kalıntılara konut sahipliği yapan Hisar Bölgesi’ni Arkeopark olarak bir açık hava müzesine dönüştürüyoruz. Hisar-Üftade Kentsel Tasarım Projesi kapsamında bölgeyi seyir terasına dönüştürecek çalışmaları esasen başlatmıştık. Böylece bütüncül bir planlama ile hem Tarihi İpek Yolu aksını hem de 1326’nın Bursa’sını gün yüzüne çıkarıyoruz. Hisar Bölgesi’ni kentimizin yeni bir turizm rotası haline getirme amacıyla bölgedeki sokak sağlıklaştırma çalışmalarına yeni periyotta de devam edeceğiz” dedi.

İPEKÇİLİK TARİHİNE IŞIK TUTACAK BİR RESTORASYON

Yeni periyoda damga vuracak bir öbür projelerinin de Romangal Fabrikası Onarımı olacak olduğunu belirten Dündar, “Tarihi İpek Yolu Aksı içerinde çok büyük bir ehemmiyete sahip olan Bursa İpekçiliğini, Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak noktasında bu kıymetin sahiplenilmesi ve tekrar insanlığa kazandırılması büyük bir vazifedir.19. yüzyılda inşa edilen ve bir periyot Fransız Konsolosluğu olarak da kullanılan, ipek üretiminin yapıldığı tarihi fabrika binasını, özgün kimliğine kavuşturacağız. Fabrikanın onarımı ile alanın; Butik İpek Üretim Merkezi-Eğitim, Seminer ve Stant Salonları-Müze, Restoran+Kafe-Ulusal ve Memleketler arası Aktiflik Alanı, olarak kullanılması mümkün olabilecek. Bu çalışma hem ipekçilik tarihine ışık tutacak hem de ziyaretçileri için unutulmayacak bir tecrübe yaşatacaktır” diye konuştu.

KAYHAN’A ANTİKA PAZARI

Yeni devir için Bursa’nın en eski çarşılarından biri olan Kayhan için de değerli bir proje hazırladıklarını kaydeden Dündar, “Biliyorsunuz Kayhan Bölgesi, içinde yer alan Gökdere Medresesi, Ördekli Kültür Merkezi, Şadırvanlı Han, Irgandı Köprülü Çarşısı, Gurabahane-i Laklakhan ve Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ile tam bir hazine. Bu bölgeyi Kültür Aksı Yayalaştırma Projesi’yle kent turizmine kazandırıyoruz. Ve bu bölgede konumlandıracağımız Antika Pazarı ile eski eşya meraklıları, nostalji tutkunları ve koleksiyoncuları Kayhan’da buluşturacağız. Tekrar Cumhuriyet Devri sivil mimarlık örneği yapıların onarımla özgün kimliğine kavuşması çalışmalarımıza yeni periyotta de devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

YENİ PARKLAR VE YEŞİL ALANLAR

‘Çevreye hassas şehirler’ mottosuyla yeni devir için birbirinden değerli projeler hazırladıklarını lisana getiren Dündar, “Bursa’mızı yine yeşil kimliğine kavuşturmak için kıymetli çalışmalara imza attık. Soğanlı Millet Bahçesi ve Macera Bursa üzere büyük ölçekli projelerin yanında mahallerimize kazandığımız 451 parkla, ilçemize 1 milyon 700 bin metrekareyi aşkın nitelikli yeşil alan kazandırdık. Bu yeşil alanı, yeni devirde 2 milyon metrekarenin üzerine çıkarmayı hedefledik. Bu amaç doğrultusunda İnkaya’da 450 bin metrekare alanda hayata geçireceğimiz Tabiat Sporları Parkı, özel parkurları, dinlenme alanları ve toplumsal ömür alanları ile Bursa’mızın yeni Kent Parkı olacak. Bunun yanında mahallelerimize kazandıracağımız Sokak Oyunları Parkları ile çocuklarımıza unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarını yine hatırlatacağız. Hiç elbet sağlıklı hayatın temel ögelerinden biri de spor yapmak. Herkes rahatlıkla spor yapabilsin diye ilçemize Spor ve Kondisyon Parkları kazandıracağız” diye konuştu.

YENİ GÜNEŞ GÜÇ SANTRALLERİ İLE PAK ENERJİ

Sağlıklı bir kent için yeşil alanlar kadar iklim değişikliğiyle gayret de hayati değer taşıyor diyen Lider Dündar, “Bu noktada Sıfır Atık Projesiyle atıkların dönüşümü noktasında kıymetli bir ara kat ettik. Doğayı koruyup, iktisada bedel üreten geri dönüşüm çalışmalarımızı yeni periyotta de kesintisiz sürdüreceğiz. Tekrar bu noktada yenilenebilir güç kaynaklarının kullanımı çok kıymetli. Biz de Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ve Veysel Karani Kurban Satış ve Kesim Merkezi’nin çatısına kurduğumuz Güneş Güç santralleri ile geçen yıl güç gereksinimimizin yüzde 25’ini güneşten sağladık. Yeni devirde farklı tesislerimizin üzerine kuracağımız yeni güneş santralleri ile bu sayısı ikiye katlamayı planlıyoruz” dedi.

“ANNE ÇOCUK MERKEZLERİ ÇOCUKLARIMIZI OKULA HAZIRLAYACAĞIZ”

Konuşmasını, Toplumsal belediyeciliği, toplumsal yardımların ötesinde toplumun her kısmına el uzatan, ailenin, bayanların ve gençlerin tüm muhtaçlıklarının gözetildiği bir şuurla ele alıyoruz diyerek sürdüren Dündar, “Bu noktada ilçemize kazandırdığımız (BAREM) Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizle toplumsal belediyecilikte tepe yaptık. BAREM; bünyesindeki 200 yatak kapasiteli Huzurevi, 150 kişilik Alzheimer Bakım Merkezi ve 150 kişilik Engelli Bakım Merkezi ile Türkiye’de bir birinci. Varlıklarıyla bize güç veren yaşlılarımızın sağlıklı bir ömür sürmeleri, özel ihtiyaçlı bireylerin rehabilitasyonu ve toplumsallaşmasına katkı sunmak için yeni periyotta de elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Tekrar farklı mahallelere kazandıracağımız Anne Çocuk Merkezleri ile 4-6 yaş ortası çocuklarımızı bedensel, ruhsal ve toplumsal istikametten okula hazırlayacağız.”

GENÇLERE ÖZEL PROJELER

Gençlik hizmetlerinin de kıymetli mevzu başlıklarından biri olduğunu söyleyen Dündar, “Bu noktada yeni kuşağın daha eğitimli ve donanımlı olması için onlara ders çalışıp, kendilerini geliştirebilecekleri yeni yerler hazırlıyoruz. Birinci etapta Osmangazi Meydanı’na kazandıracağımız kütüphane başta olmak üzere, kütüphane sayımızı daha da artıracağız. Genç nüfusun ağır olduğu mahallelerimize Bilgi Meskenleri kazandırmaya devam edeceğiz. Bunun yanında imtihanlara bilgi meskenlerinde hazırlanan 18-25 yaş ortası gençlerimize yönelik moral motivasyon kamplarımız yeni periyotta artarak sürecek. Gençlerimizin toplumsallaşmalarına yönelik nitelikli alanlar kazandırmak maksadıyla başladığımız “O Kafe Bu Kafe” projemiz gençlerimizden büyük ilgi gördü. Bu yerlerimizin sayısını yeni periyotta de arttıracağız” dedi.

KADINLARA, EMEKLİYE, ÖĞRENCİLERE DESTEK

Yeni periyotta toplumsal belediyecilik alanında ses getiren projeler hazırladıklarını belirten Dündar, “Güçlü aile, güçlü toplum prensibiyle hayata geçirdiğimiz Aile Rehberlik Merkezlerinin sayısını artıracağız, OSMEK kurslarımızın da kapsamını genişleteceğiz. Yeni devirde hayata geçireceğimiz Manisiz İş Atölyesi projemizle özel ihtiyaçlı bireylerin de üretim zincirinin bir halkası olmasını sağlayacağız. Yılda yaklaşık 3,5 milyon ekmeği vatandaşlarımıza fiyatsız ulaştırdığımız Somuncu Baba Gönül Fırını ve gereksinim sahiplerine sıcak yemek ve çorba servisi yaptığımız Aşevi ile yeni devirde de gönül köprüleri kurmaya devam edeceğiz. Buradan yeni dayanak paketlerimizin de muştusunu vermiş olayım. Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma kültürünü yaygınlaştırmak emeliyle yeni periyotta, Bayanlarımıza Mutfak, Emeklilerimize Pazar ve Öğrencilerimize Ulaşım dayanaklarını başlatıyoruz. Bu mevzuda talepleri, belediyemizin internet sitesinden almaya başlıyoruz” diye konuştu.

“KÜLTÜREL ETKİNLİKLER İLE İZ BIRAKACAĞIZ”

Hemşehrilerimizi kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturduğumuz organizasyonlarımız yeni periyotta de devam edecek diyen Dündar, “Kültür seyahatleri, klâsik kültürel etkinlikler, edebiyat, şiir, fotoğraf ve müzik müsabakaları, konserler, şenlikler, tiyatro ve Halk dansları şovları üzere etkinliklerimizi artırarak sürdüreceğiz. Doğal ki can dostlarımızı da unutmadık. Biliyorsunuz Osmangazi olarak, 114 dönümlük alanı ile Türkiye’nin en büyük Sahipsiz Hayvanlar Doğal Ömür Merkezi’ne sahibiz. 19. yüzyılda yaralı hayvanların düşkünler yurdu olarak Gurabahane-i Laklakan’ı inşa eden ecdadımızın izinde gidiyor ve sahipsiz hayvanlarımıza sahip çıkıyoruz. Yeni periyotta teknolojik olarak daha donanımlı olacak Gurabahane-i Laklakan Doğal Hayat Merkezi’ni ilçemize kazandıracağız” dedi.

HİZMET VE ESER BELEDİYECİLİĞİ

Yeni devirde de hizmet üretmek ve kalıcı eserler bırakma noktasındaki kararlılıklarını sürdüreceklerini belirten Dündar, “Bugüne kadar ilçemize kazandırdığımız kültür merkezi halkalarına yeni devirde Akpınar Kültür Merkezi’ni de ekliyoruz. Biliyorsunuz, Kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı olduğu için Akpınar Kültür Merkezi de yıkılmıştı. Hayata geçireceğimiz proje ile Akpınar Kültür Merkezi birebir yerinde daha çağdaş, inançlı ve konforlu olarak yeni devirde bölgeye kazandırılacak. Halkımıza daha sağlıklı ve konforlu bir ortamda alışveriş imkanı sunduğumuz Kapalı Pazar Alanlarıyla ilgili yeni yeni talepler geliyor. Yeni periyotta gereksinim duyulan mahalleleri kapalı pazar alanlarıyla buluşturmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın sıhhat hizmetlerine erişimini kolaylaştıran Aile Sıhhati Merkezlerine önümüzdeki devirde yenilerini ekleyeceğiz. Bunun yanında mahalle hizmet binaları, muhtarlık binaları ve taksi duruklarının yenilenmesi çalışmalarımız da sürat kesmeden devam edecek. Yeni periyotta bir birinci olarak hayata geçireceğimiz projelerden biri de Düğün ve Davet Salonları olacak. Bu bahiste sahiden halkımızdan çok büyük bir talep var. Mahallelerimize kazandıracağımız düğün ve davet salonları, her türlü cemiyet, konferans, toplantı ve buluşmalara mesken sahipliği yapacak” diye konuştu.

YENİ ATLET FABRİKASI

Spor alanında hayata geçirecekleri yatırımlara da değinen Dündar, “Türkiye’nin en büyük Atletizm Salonu’nu ilçemize kazandıran, 26 spor tesisini atletlerimizin hizmetine sunan bir belediye olarak spor yatırımlarına yeni devirde de devam edeceğiz. 30 bin metrekare alanda hayata geçireceğimiz Yunuseli Spor Tesisi ve Kükürtlü’ye kazandıracağımız Sportmen Fabrikası, yeni devrin örnek spor yatırımlarından olacak” dedi.

Yeni devrin en çok ses getiren projelerinden birinin de Dijital Şov Merkezi olacağına dikkat çeken Dündar, “Hepimizin malumu olduğu üzere, teknolojiyle birlikte bilindik pek çok gereksinim ve alışkanlık yerini yenilerine bırakıyor. Talepler ve muhtaçlıklar da daima değişiyor. Biz de mahallî idareler olarak bu değişime ayak uydurmaya çalışıyoruz. Günümüzde hayatın her alanına giren teknolojiyi, sanat ve cümbüş ile buluşturan bir Dijital Şov Merkezi’ni ilçemize kazandıracağız. Ziyaretçiler gözlük kullanmadan, çıplak gözle 3 boyutlu metavörs yaşayabilecek. Gözlüksüz, çıplak gözle 3 boyutlu sanal bir cihanın içinde seyahat yapabilecek” sözlerini kullandı.

Sözlerine, Necip Fazıl Kısakürek’in “Devler üzere eserler bırakmak için karıncalar gibi çalışmak lazım sözleri ile devam eden Dündar, “Bugüne kadar tüm grubumuzla birlikte nasıl karınca üzere çalıştıysak, önümüzdeki devirde de Bursa’mıza dev eserler kazandırmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

VARANK: “DÜNDAR LİDERİMİZİN DENEYİMİNİ BURSA’DAN MAHNRUM BIRAKAMAYIZ”

Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank da yaptığı konuşmada Cumhur İttifakı olarak tezli bir siyaset hareketi olduklarının altını çizdi. “Biz, hizmet, proje ve uğraş insanıyız” diyerek konuşmasına devam eden Varank, “Mustafa Dündar liderimizden bugüne kadar hayata geçirdiği ve önümüzdeki devir bu hoş ilçemize hangi yapıtları kazandıracağını açıkladığı hoş bir sunum dinledik. Mustafa liderimiz deneyiminin yanında birinci günkü heyecanı ve uğraşıyla çok başarılı bir belediye liderimiz. Esasen Sayın Cumhurbaşkanımız da Ankara’daki değerlendirmelerinde bu türlü bir tecrübeyi Bursa’dan yoksun bırakamayız dedi. İnşallah Osmangazi’de bu başarılı çalışmalarına devam etmesini istedi. Biz de liderimizle birlikte yeni devirde farklı yapıtlara imza atacağız.” tabirlerini kullandı.

Hizmet siyasetinin değerine dikkat çeken Varank, “Biz, bu ülkede taş üstüne taş nasıl konulur bunun kaygısındayız. Yapılan eserler aslında bizim anlayışımızın en hoş göstergesi. O kadar iddialıyız ki, Cumhur İttifakından öteki Türkiye’de bu türlü eserler ortaya koyabilecek öteki bir siyasi hareket, ya da bize rakip olabilecek diğer bir aday bulamazsınız. Biz inanıyoruz ki, bundan çok daha fazlasını yapabiliriz. Bunun yolu da bir sinerji yakalamaktan geçiyor. İlçe belediyesi, büyükşehir belediyesi, merkezi hükümet. Üçlü saç ayağını bir ortaya getirdiğinizde işler daha bereketli, süratli olur. Biz inanıyoruz ki, Bursa’da 17’de 17 yapabiliriz. Benim vereceğim kelam şu, Bursa’nın neye muhtaçlığı varsa, liderlerimiz bunu takip edecek ve gereksinimler giderilecek. Biz bu kente sevdalıyız. Yerelde de genelde de farklı bir Bursa’yı inşa edeceğiz. Çok konuşulan raylı sistem ve süratli trenlerin tamamlandığı bir devir olacak. Ben bu kadar çalışkan ve her kesim ile barışık bir liderimiz olduğu için kendisine teşekkür ediyorum.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Konuşmaların akabinde Cumhur İttifakı Osmangazi Belediye Meclis Üyesi adayları sahneye çağrılarak tanıtıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 2019-2024 devrinde misyon yapan meclis üyeleri ismine Semih Vardarbaş’a hizmetlerinden ötürü teşekkür ederek Osman Gazi biblosu ikram etti.

Başkan Dündar’ın proje tanıtım toplantısına Sanayi, Ticaret, Güç, Natürel Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti MKYK Üyesi Önder Matlı, AK Parti Mahallî İdareler Lider Yardımcısı Recep Altepe, AK Parti Bursa Milletvekilleri Ayhan Salman, Refik İhtimam, Ahmet Kılıç, Emine Yavuz Gözgeç, Mustafa Yavuz, Emel Gözükara Durmaz, MHP Bursa Milletvekili Fevzi Zırhlıoğlu, AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, AK Parti Osmangazi İlçe Lideri Adnan Kurtuluş, MHP Osmangazi İlçe Başkanı Kerim Gürsel Çelebi, vilayet ve ilçe yöneticileri, mahalle muhtarları katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir