Bakan Kacır duyurdu: Deprem bölgesinde, KOBİ’lere 450 milyon dolarlık finansman imkanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Bakanlık’ta gazetecilerle bir ortaya geldi. Bakan Kacır, 6 Şubat sarsıntılarında gelir kaybına uğrayan işletmecilere yönelik Dünya Bankası ile birlikte hayata geçirilen finansman projesini tanıttı. 450 milyon dolarlık kaynağı, deprem bölgesinde ağır olarak kullanmak üzere sanayicilerin hizmetine sunacaklarını belirten Kacır, “Az hasar, orta hasar ve ağır hasar görmüşlere baktık. ‘lere yönelik, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) eliyle başlangıçta 450 milyon dolarlık Dünya Bankası kaynağını devreye alıyoruz. Yeni bir kaynak. Geçtiğimiz ay Dünya Bankası Projesi ilan etmiştik, onunla karışmasın. Bu yeni bir kaynak. Çok uygun şartlarda sunacağız” diye konuştu.

‘500 BİN LİRAYA KADAR KAYNAK SAĞLAYACAĞIZ’

KOBİ’leri hasarına nazaran kademelendireceklerine işaret eden Bakan Kacır, “Çok hasar almışlara ya da yıkıma uğramışlara daha fazla, az hasar almışlara daha az biçimde yönlendiriyor olacağız. Ağır hasarlılar için 500 bin liraya kadar dayanak sağlayacağız. En küçük firmalar için bir çalışanı olan hasar görmemiş firmalara dahi bu takviyesi sağlayacağız. 120 bin liradan 500 bin liraya kadar bu kaynağı sağlamış olacağız. Bunun devamı gelecek. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) aracılığıyla çalışıyoruz. Oradan ilerleyen periyotta bir kaynak daha alacağız. Çok yeni bir gelişme. Bir ay içinde devreye alırız. KOSGEB’in altyapısı hazır zira. Bunlar sıfır faizli, uygun şartlı bir kaynak. Ödemeler, sıfır faizli uygun kurallarda 3’üncü yılda başlatacak. 36 ay geri ödemeli olacak. Ben avantajlı olacağını düşünüyorum KOBİ’lerimiz için” tabirlerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran; dezavantajlı kümeleri desteklemek gayesiyle finansman fonlarının yüzde 10’u bayanların sahip olduğu yahut yönettiği ettiği KOBİ’lere ayrılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir