Ağbaba: 2,6 milyon çocuğumuz ucuz iş gücü olarak kullanılıyor

ANKARA – CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yaptığı açıklamada çocuk işçiliğine dikkat çekerek milyonlarca çocuğun ucuz işgücü olarak kullanıldığını ve yüzlerce çocuğun da iş cinayetlerinde ömrünü kaybettiğini söyledi.

‘2,6 MİLYON ÇOCUK UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK GÖRÜLÜYOR‘

Devletin iki resmi kurumunun hazırladığı bilgilerin çocuk personelliği ile ilgili tabloyu ortaya koyduğunu belirten Ağbaba, şunları kaydetti: “TÜİK datalarına nazaran 15-17 yaş ortası Türkiye’de çocuk emekçi sayısı 619 bin. Türkiye’de 2019 yılından sonra çocuk emekçi sayısı artmaya devam ediyor. Üstelik bu sayılara 15 yaş altı çocuk emekçi sayısı dahil değil. İkinci ise çocuk yaşta mesleksel eğitim ismi altında ucuz işgücü olarak çıraklık ve stajyerliğin yaygınlaşması. SGK 2022 bilgilerine nazaran Türkiye’de ucuz işgücü olarak kullanılan çırak ve stajyer sayısı ise 2 milyon. Bu durumda Türkiye’ de en az 2,6 milyon çocuğumuz ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır.”

4 YILDA EN AZ 330 ÇOCUK PERSONEL ÖMRÜNÜ YİTİRDİ

Açıklamasında Emekçi Sıhhati ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) bilgilerine de yer veren Ağbaba, “İSİG bilgilerine nazaran 2018-2022 yılları ortasında iş cinayetlerine kurban giden 14-17 yaş ortası çocuk sayısı en az 330. Türkiye’ de ne yazık ki çocuk personelliği arttıkça, iş yerlerinde çocuk emekçi cinayetleri de artarak devam ediyor” dedi.

‘AKP İKTİDARININ 21 YILLIK ACI ÖZETİ’

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sebebiyle çocukların da iş gücüne katılmak zorunda kaldığını belirten Ağbaba, “Tüm bu resmi bilgilere baktığımızda; haneleri ve hanelerde yaşayan çocukları fakirleştiren ve onları ucuz iş gücü olarak gören, çarpık bir iktisat anlayışından bahsedilebilir. AKP iktidarının 21 yıllık acı özeti de budur; açlığın pençesinde hayatta kalmaya çalışan, çalışırken ömrünü yitiren personel çocuklardır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir